Elon Musk: Sněte, žijte, buďte sami sebou. Možné je úplně všechno.

14.02.2017

Elon Musk (nar. 1971) je americko-kanadský podnikatel, spoluzakladatel internetového systému PayPal, zakladatel kosmické společnosti SpaceX, spoluzakladatel a generální ředitel automobilky Tesla Motors. Je také předsedou společnosti Solar City zabývající se v USA instalací solárních panelů na bytové domy. Muska někdy označují za největšího současného inovátora, za génia a workoholika, za Iron Mana nebo Steva Jobse II. Přečtěte si jeho zajímavé vyprávění a několik úvah, které mohou být dobrým ukazatelem životní cesty.

V dětství jsem sníval o tom, že budu bohatý a uskutečním cestu po malebných městech Evropy. Má skutečná cesta začala v malém městečku a pokračovala v hlavním městě, způsobem pro mnohé neočekávaným. Jenom proto, že jsem se nebál snít.

Ukončil jsem s úspěchem střední vzdělání a dostal jsem se na kvalitní vysokou školu. Programování mi šlo překvapivě snadno. Každou zkoušku jsem skládal na výbornou. Učitelé byli spokojeni, ale já sám jsem začal pochybovat.

Sny, kterých jsem měl v dětství plnou hlavu, se vytratily. Přestal jsem myslet na cestování po světě. Místo toho jsem vyplňoval dotazníky a svou budoucnost určoval podle nejvyššího nabízeného platu. Ocitl jsem se na "správné cestě" a pochopil jsem systém i s jeho pravidly a s jeho stropem. Pochopil jsem, že nejdu tam, kam jít mám a tím směrem jsem jít nechtěl.

Jak dospíváme, jako by nám všichni říkali: "Přestaň snít a žij v reálném světě". Jenomže realita není to, co je kolem nás. Realitu si vytváříme sami. To naše myšlení, naše vlastní skutky a nápady ovlivňují naše vnímání světa. Svět je daleko poddajnější, než by se mohlo zdát. Je v něm všechno, co potřebujeme. Zbývá nám pouze si to vzít.

Věřili jste, že dokážete udělat co budete chtít a kde budete chtít a také se stát kým budete chtít, až vyrostete. Jenomže pak jste se dozvěděli, že to je zakázáno. Bylo vám sděleno, že je čas dospět a přestat snít, že je třeba chovat se rozumně a neklást si příliš vysoké cíle.

Všechno to začalo sněním o práci programátora. Bylo mi osmnáct. Tehdy už jsem chápal, že zítřejší úspěch bude výsledkem dnešního snažení a tři volné letní měsíce jsem využil k osvojení patřičných dovedností. Nebyl jsem extra chytrý. Prostě jsem něco chtěl, tak jsem si to vzal.

Každé nové ráno nám poskytuje možnost se zlepšit a byla by hloupost téhle šance nevyužít. Mnozí sní celý život o věcech, kterých se přitom dá dosáhnout obyčejnou sebekázní. O čem sníte vy? Možná, že vám postačí udělat jen jeden krok.

Obavy a pochybnosti lze překonat jedině jednáním, jedině tím, že něco děláme. Možnost, kterou jsme propásli, se nám bude v myšlenkách vracet po celý život.

Sněte. Čím výš si nastavíte laťku, tím výš se dostanete.

Snít se musí umět. Mnohé představy o štěstí jsou nám prostě podsunuty. Je totiž dost těžké ujasnit si svá skutečná přání. Převzít ta cizí je daleko jednodušší. Také jsem tak jednal a ještě dnes si občas uvědomím, že některé věci, které se mi dřív zdály žádoucí, mě už nezajímají. Avšak svých dávných cílů, takových, které jsou v mém životě přítomné už velmi dlouho, těch si cením čím dál víc, protože právě ony ztělesňují má skutečná přání.

Probudit se a vědět, že právě tak a tak chceš prožít tenhle svůj den, to je neocenitelná věc. Každou minutou se život zkracuje. Copak nám nebyl dán, abychom byli šťastni?

Sněte a nezapomínejte žít přítomností. John Lennon říkal, že život je to, co se s tebou děje, když spřádáš plány do budoucna. Měl pravdu.

Sny nejsou cílem, jsou spíše orientačními body. Kdyby šlo vždycky všechno podle plánu, byl by život k nesnesení nudný.

Život je pouhý okamžik. A právě jenom ten je ve vašich silách zlepšit. A jenom tak, okamžik za okamžikem, získává život smysl na cestě za snem.

Sněte, žijte a buďte sami sebou.

Možné je všechno.

Vaši budoucnost určují chvíle, kdy je vám těžko. Život vám bude klást překážky, aby zjistil, jak jste připraveni nakládat s tím, co si přejete. Je ochoten vám dát všechno, co potřebujete. Jste připraveni si to vzít? Pokud ano, jděte a vemte si to.

Max Duster

Zdroj: https://www.pronaladu.cz/snete-zijte-budte-sami-sebou-mozne-je-uplne-vsechno/